Ropný prameň
Ropný prameň v Korni, ktorý vyhlásili v roku 1984 za prírodnú pamiatku, začal byť znovu aktívny. V minulosti uskutočnili v tejto oblasti niekoľko nákladných vrtov, no ťažba sa ukázala ako nerentabilná.
KORŇA. Ropa z prameňa v Korni sa už počas druhej svetovej vojny používala ako nelegálne svietidlo. V roku 1984 prameň vyhlásili za prírodnú pamiatku. Svojvoľný výver ropy je len na Kysuciach a v Kostarike. Využitie tohto ojedinelého samovyvieracieho prameňa sa však ukázalo ako nákladné. V týchto dňoch začal akoby „ožívať".
Starosta Jozef Kontrík povedal, že sa pokryl bližšie nešpecifikovanou látkou. Prameň sa po niekoľkých metroch stráca, látky z neho sa však včas odparia, a tak zatiaľ nebol s ním, čo sa týka ekológie, žiadny problém. Starosta povedal, že v súčasnosti však pre istotu zavolá na obhliadku pracovníkov životného prostredia. Je možné, že prameň zaktivizovalo aj nejaké tlaky v podzemí.
Plánovali tam postaviť kúpele
V minulosti niektorí záujemcovia chceli postaviť v Korni kúpele. Podobné ako v Darkove v Karvinej na severnej Morave, kde plynom z podzemia vyhrievajú vodu. Ťažba ropy sa v Korni ukázala ako nerentabilná, využitie tohto zdroja formou kúpeľov sa preto javilo ako najefektívnejšie. Aj tento plán však stroskotal.
Výdatnosť prameňa mal overiť prieskumný vrt. Urobila ho pre Slovenský plynárenský priemysel Nafta Gbely do hĺbky 1297 metrov. Pôvodne sa malo vŕtať až do 1500 metrov. Pre výskyt tekutých pieskov však nebolo možné pokračovať hlbšie.
Vrt potvrdil prítomnosť vody s množstvom nerastných minerálov, je však studená. Ohrievať by ju mohol plyn, ktorého zásoby sú tam tiež. Podľa starostu by to bola rozsiahla investícia s obrovskými nákladmi.