Megoňky

26.05.2015 21:52

V regióne Kysúc na slovensko-českom pohraničí máte možnosť obdivovať nevšedný výtvor prírody - kamenné gule. 

NAJVÄČŠIE NÁLEZISKO V EURÓPE
V katastri kysuckého mesta Čadca, v lokalite Megoňky, nájdete nezvyčajný prírodný útvar. V skalných stenách miestneho kameňolomu sa nachádzajú pravidelné guľovité objekty. 
Spolu s blízkou obcou Klokočov tvoria Megoňky súvislý pás s výskytom zlepencových gúľ, pričom ide o najväčšie takéto nálezisko v Európe. Prvé zmienky o týchto útvaroch pochádzajú z roku 1995. Pôvodne sa v lokalite nachádzalo približne 30 gúľ s priemerom od 25 do 300 cm, mnohé z nich však boli odvezené na súkromné účely. Od roku 2003 je guľové nálezisko s rozlohou 1,67 hektára vyhlásené za chránenú prírodnú pamiatku.

SLOVENSKÝ UNIKÁT
Najväčšia kamenná guľa má priemer až tri metre. Odhaduje sa, že jej hmotnosť by mohla byť 25 až 30 ton. Guľa je vo vnútri tvorená hrubozrnným zlepencom, jej povrch je jemnozrnný. Pravidelným rezom je rozdelená na dve polovice.Tento rez je zrejme spôsobený  guľovitým rozpadom hornín. Západne od spomínanej gule sa nachádza ďalšia guľa, ktorej viditeľná časť má 25 cm. Jej priemer je odhadovaný na 85 cm.
Kamenné gule v Megoňkách pôvodne ležali na vodorovnej ploche, časom ich však zaniesli piesok a bahno. Pri neskorších procesoch boli spolu s okolitou horninou vyzdvihnuté do dnešnej polohy.
Toto územie je z geologického hľadiska jedným z najvýznamnejších na Slovensku, preto by ste ho pri potulkách Kysucami určite mali navštíviť.